Wieczór arabski

By 17 czerwca 2018Aktualności

Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Legionowskie Centrum Wolontariatu Seniorów  zakwalifikowały się do  V edycji programu “UTW dla społeczności” organizowanego  przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” i Polsko-Amerykańska Fundację Wolności. Oferta    ta  jest odpowiedzią na potrzebę kształce­nia liderów przygotowanych do współpracy ze społecznością lokalną. W ramach projektu każda z grup miała zaproponować jakąś formę organizacji imprezy dla środowiska.

Nasze przedstawicielki zaproponowały stworzenie imprezy dla mieszkańców wszystkich mieszkańców  Legionowa.

W dniu 8 czerwca przedstawiliśmy  ”  Poczytalni „ Wieczór arabski”.

Z taką tematyką wyszliśmy do społeczeństwa ponieważ większość z nas poznała  gorący piasek pustyni ,zielone oazy palmowe , gwarne arabskie bazary czy stragany z ziołami i kolorowymi  przyprawami. Znamy to tylko z wycieczek   All inclusive. Niestety nie mamy wiedzy na temat kultury i obyczajów. Powtarzamy zasłyszane historyjki które nierzadko są krzywdzące

Istotną potrzebą stało  również wzbudzenie szacunku i i tolerancji do innych narodowości. Wstęp na imprezę był  wolny. Uczestnicy spotkania poznali kulturę, tradycję, obyczaje, religię i kulinaria krajów arabskich.

Program przygotowała i  prowadziła Przewodnicząca Wolontariatu Seniorów Mirosława Kulma. Poznała ona kulturę arabską bardzo dobrze ponieważ wiele lat mieszkała  w Iraku, Libii i Jordanii.

Program rozpoczął  się  krótkim wykładem o filarach  islamu. Wygłosiła go nam zaprzyjaźniona z nami   przedstawicielka koła naukowego arabistów Klaudia Dworniczak. Dziennikarka pół Libanka  Milena Rachid Chehab pokazała widzom swój reportaż o życiu rodziny libańskiej i  opowiedziała o sposobie spędzania czasu wolnego w tym kraju.

W międzyczasie jako przerywniki mieliśmy występy zespołu seniorek specjalizujących się w tańcach arabskich.

Studentka arabistyki Agnieszka Łukasik  i córka naszego seniora Syryjczyka-  Maya Teryaki przygotowywały na scenie   potrawy arabskie: TABULEH i HUMMUS. Po zakończeniu imprezy wszyscy obecni mieli okazję  je degustować wraz z chlebem arabskim i specjalnie sprowadzonymi ciastkami BAKLAVA. Wielka atrakcją była wizyta irackiej rodziny  dr Raada Al.- Hamdani  Starsza córka opowiadała o arabskim weselu. Pozostali członkowie aktywnie wspomagali ją w wypowiedzi i uczestniczyli w dyskusji z widzami.  Z dużym  zaciekawieniem przyjęto wskazówki   Mayi o tym jak bezpiecznie kobiety mogą podróżować po krajach arabskich. Jako niespodziankę zapewniliśmy uczestnikom malowanie henną małych tatuaży, bardzo popularnych na wszelkiego rodzaju spotkaniach arabskich  towarzyskich  z różnych okazji.

Impreza była naszym olbrzymim sukcesem. Przyszło ponad 120 osób.  Wszystkim przybyłym bardzo dziękujemy  mając nadzieję że nasze spotkanie wiele wniosło w ich postrzeganie kultury arabskiej.