Senioralne Centrum Wolontariatu zostało powołane 1 kwietnia 2015 r. przy Stowarzyszeniu Pomocy potrzebującym „Nadzieja” w partnerstwie z Fundacją Pracownia Kompetencji i Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Legionowie w ramach projektu „Legionowskie Centrum Wolontariatu Seniorów i Seniorek” z Programu Obywatele dla Demokracji z Funduszy EOG
„Legionowskie Centrum Wolontariatu Seniorów (SCW)” to odpowiedź na zagrożenie wykluczeniem społecznym osób 60+. Seniorzy pomagając sobie w ramach grup samopomocy i innym wykluczonym poprzez świadczenie usług wolontariackich w obszarze pomocy społecznej zaangażują się w życie lokalnej społeczności. Podejmiemy konkretne, spektakularne działania, które pokażą wszystkim legionowianom, że wbrew stereotypom osoby 60+ chcą i mogą działać dla dobra swojego i ogółu. Utworzenie SCW nie tylko podniesie aktywność osób 60+ narażonych na wykluczenie społeczne, ale też poprzez działania grup samopomocy i powołanie Rady SCW pozwoli im współdecydować o formach udzielanego wsparcia.
Bezpośrednio w projekcie bierze udział 70 seniorów, a z ich wsparcia wolontariackiego skorzysta około 400 mieszkańców Legionowa. W ramach współpracy Ośrodek Pomocy Społecznej (Partner), znając problemy i potrzeby osób starszych zapewnia odbiorców usług wolontariackich. Fundacja Pracownia Kompetencji (Partner) wnosi doświadczenie w zakresie treningów aktywizacyjnych i kompetencyjnych z seniorami.
Zapraszamy wszystkich chętnych Seniorów/rek w wieku 60+, którzy chcą zaangażować się w życie społeczne i pomagać innym.
Siedziba Senioralnego Centrum Wolontariatu (SCW) w Legionowie mieści się przy ulicy Piłsudskiego 3 (wejście od ulicy Kopernika), czynne jest: poniedziałek i środa w godz.: 14:00–20:00 oraz w wtorek i czwartek w godz. 8:00–14:00.
Kierownikiem SCW jest Pan Cezary Usik, telefon: 570-736-521.
Zapraszamy do zgłaszania swoich potrzeb dotyczących pomocy Wolontariuszy.
1. Utworzenie i funkcjonowanie Senioralnego Centrum Wolontariatu rekrutacja
Do projektu „Legionowskie Centrum Wolontariatu Seniorów i Seniorek” zostało zrekrutowanych 70 seniorów na zasadzie powszechnej dostępności, w sposób bezstronny z poszanowaniem zasady równości. Ogłoszenie na o naborze do projektu i o spotkaniach informacyjno-organizacyjnych rozpowszechnialiśmy poprzez miejski system sms, plakaty, które dystrybuowaliśmy przez organizacje pozarządowe m.in. Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową, Kościoły, Ośrodek Pomocy Społecznej, Placówki Zdrowia, Urząd Miasta Legionowo, Starostwo Legionowskie oraz siedzibie Legionowskiego Uniwersytetu III Wieku i siedzibie SCW. W promocji i rekrutacji wspierały nas lokalne media, Legionowska Telewizja Kablowa, Radio Hobby, Gazeta Powiatowa, Gazeta” Moje Legionowo. Dodatkowo zapraszaliśmy do udziału w projekcie poprzez ogłoszenie w radiowęźle targowiska miejskiego oraz w trakcie wszystkich imprez okolicznościowych w Legionowie. Jesteśmy także na Facebooku, gdzie na bieżąco zamieszczamy wszystkie informacje o tym co dzieje się w projekcie, a także jakie planujemy działania.
Z listy chętnych – na podstawie dokumentów rekrutacyjnych – Komisja Rekrutacyjna w składzie: Kierownik SCW, koordynatorka merytoryczna i dwóch pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie wyłoniła 70 seniorów/ek.
Zapraszamy chętnych Seniorów/rki, którzy chcą się rozwijać, dzielić wiedzą z innymi, poświęcić trochę swojego czasu dla innych do zapisywania się do Senioralnego Centrum Wolontariatu w Legionowie.
Chcesz zostać Wolontariuszem lub Wolontariuszką przyjdź to miejsce jest stworzone właśnie dla Ciebie.
Zgłoszenia osób chętnych przyjmuje Kierownik SCW w siedzibie ul. Piłsudskiego 3 (wejście od ul. Kopernika) poniedziałki i środy w godz.: 14:00–20:00, wtorki i czwartki w godz. 8:00–14:00 lub pod numerem telefonu 570-736-521.
2. Warsztaty wzmocnienie kompetencji i podnoszenie kwalifikacji Wolontariuszy
I.Warsztat „Nieaktywni zawodowo – aktywni społecznie”
W ramach projektu odbywają się warsztaty aktywizujące „Nieaktywni zawodowo – aktywni społecznie”, które mają na celu wzmocnienie postaw aktywnych, wzrost wiary we własne siły i możliwości, odnalezienie w sobie mocnych stron i umiejętne zarządzanie własnym potencjałem w celu skutecznej realizacji planów i zamierzeń, wzmocnienie postawy kreatywnej i pobudzającej do podejmowania wyzwań. Ponieważ warsztaty rozpoczynają cykl wsparcia, pełnią też funkcję integrującą i propagującą rolę wolontariatu w aktywizacji społecznej seniorów i seniorek. Warsztaty zostały zorganizowane w 6 grupach. Przeszkolonych zostało 78 seniorów i seniorek, z czego 70 osób podpisało deklarację dalszego uczestnictwa w projekcie. Warsztat cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż prowadzony był przez wykwalifikowane i doświadczone prowadzące, przedstawicielki partnera projektu (Klaudia Rukszan i Agnieszka Żychalak – członkinie zarządu Fundacji Pracownia Kompetencji).
II. Warsztat Wolontariat aspekty prawne
Warsztat „Wolontariat – aspekty prawne” mające na celu przekazanie wiedzy na temat zagadnień´ prawnych związanych z wolontariatem (m.in.: umowa wolontariacka, ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, ubezpieczenie wolontariusza, prawa i obowiązki wolontariusza itp.) oraz zaznajomienie z dobrymi praktykami.
W warsztatach wzięło do tej pory udział 32 seniorów. Planujemy przeszkolić jeszcze 38 osób, które zadeklarowały swój udział w projekcie. W zakresie zagadnień prawnych warsztat prowadzony jest przez przedstawiciela lidera projektu (Roman Biskupski – Prezes Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”), a w zakresie dobrych praktyk i stosowania zagadnień prawnych w praktyce przez przedstawiciela partnera projektu (Piotr Mrozek – Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie).