Przygotowanie dokumentu wynikało wprost z przeprowadzonej w 2022 roku „Diagnozy potrzeb i oczekiwań seniorów Gminy Grodzisk Mazowiecki”. Jedną z kluczowych rekomendacji podsumowujących przywołane badanie jest „Rekomendacja 6: Opracowanie Polityki Senioralnej Gminy Grodzisk Mazowiecki”.

W prace związane z opracowaniem strategii zaangażowani zostali liczni przedstawiciele seniorów z Gminy Grodzisk Mazowiecki, którzy odznaczali się szeroką wiedzą specjalistyczną oraz doświadczeniem w działaniu na rzecz swojej społeczności, co było niezbędne do właściwego przygotowania dokumentu. Uspołecznienie, prowadzone zgodnie z przyjętymi praktykami, stanowiło niezwykle istotny element, ponieważ umożliwiło poznać potrzeby i problemy lokalnych seniorów oraz ich oczekiwania i odczucia. Oparcie na właściwie przeprowadzonej diagnozie stanowiło fundament do wypracowania dokumentu o wysokiej przydatności i dużej wartości merytorycznej.

Prace nad strategią oparte zostały na wynikach diagnozy, która została opracowana i wykonana w 2022 roku przez firmę MM Consult sp. z o.o. na zlecenie Gminy Grodzisk Mazowiecki. Diagnoza składała się z badań ilościowych i jakościowych, które pozwoliły na dokładne i rzetelne poznanie faktów, problemów i opinii społeczności senioralnej.
Wyniki przeprowadzonej diagnozy oraz rekomendacje, a także wiedza oraz doświadczenie ekspertów i lokalnych seniorów posłużyły jako podstawa do opracowania kolejnych elementów składowych strategii tj. wizji, misji, celów i działań. Równolegle przygotowywane były rozdziały dokumentu poświęcone bardziej technicznym, niezbędnym elementom strategii: metodyce, spójności, finansowaniu, monitoringowi i ewaluacji oraz uspołecznieniu.
W okresie przygotowywania dokumentu odbyły się dwa spotkania w formie dyskusyjno-warsztatowej w dniach 28 września i 18 października 2023 r., na których odbywała się merytoryczna praca nad kolejnymi komponentami strategii (uzupełnienie diagnozy, wizja, misja, cele, działania) oraz dyskusje nt. propozycji zapisów. Spotkania moderowane były przez ekspertów.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab
Strategia senioralna Grodzisk